Jak wybrać właściwego rzeczoznawcę majątkowego?

Nieruchomości to mienie o znacznej wartości, dlatego warto zadbać, aby wycena została sporządzona przez osobę o właściwym przygotowaniu i posiadającą odpowiednie uprawnienia i przygotowanie.




Uprawnienia
Przed dokonaniem wyboru rzeczoznawcy majątkowego warto sprawdzić czy rzeczywiście posiada stosowne uprawnienia. Centralny Rejestr Rzeczoznawców Majątkowych prowadzony jest przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju również w formie elektronicznej, ponadto każdy rzeczoznawca majątkowy posiada świadectwo nadania uprawnień przez właściwego Ministra. Warto wiedzieć, że prowadzenie działalności w zakresie szacowania nieruchomości bez właściwych uprawnień zawodowych zagrożone jest karą przewidzianą w Ustawie o gospodarce nieruchomościami.

Pieczęć
Rzeczoznawca majątkowy posługuje się pieczęcią jednolitą dla wszystkich rzeczoznawców, ma ona owalny kształt i daje niebieski odcisk tuszowy. Zawiera imię i nazwisko, adres oraz numer uprawnień.

Obowiązkowe ubezpieczenie
Dla zabezpieczenia interesów zleceniodawcy, rzeczoznawca majątkowy ma ustawowy obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywanym zawodem.

Doskonalenie
W myśl kodeksu etyki zawodowej rzeczoznawców majątkowych, każdy rzeczoznawca powinien być świadomy swoich umiejętności i nie podejmować się zadań wykraczających poza swoje kompetencje i możliwości. Rzeczoznawca majątkowy nie powinien podejmować się wykonywania czynności z zakresu praktyki zawodowej, które wykraczałyby poza jego wiedzę i kompetencje zawodowe. Ustawa o gospodarce nieruchomościami nakazuje rzeczoznawcom majątkowym doskonalenie swoich kwalifikacji poprzez udział w specjalistycznych kursach, szkoleniach lub seminariach, dzięki którym nabywają kompetencje i pogłębiają wiedzę w poszczególnych typach wycen.