Prawa rzeczowe związane z nieruchomością


WSTĘP
Prawo rzeczowe, to przysługujące określonemu podmiotowi prawo bezwzględne mające za przedmiot daną rzecz. „Prawo bezwzględne” oznacza, że jest ono skuteczne wobec wszystkich, podmiot prawa rzeczowego ma zatem wyłączne uprawnienie do władania pewnym przedmiotem w sposób określony przepisami prawa. Prawa rzeczowe zostały unormowane w drugiej części Kodeksu cywilnego. W przepisach tych zostały unormowane następujące prawa:
- własność,
- użytkowanie wieczyste,
- ograniczone prawa rzeczowe:
o   użytkowanie,
o   służebność,
o   spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,
o   hipoteka,
o   zastaw (nie dotyczy nieruchomości).

WŁASNOŚĆ
Własność jest najpełniejszą formą prawną uprawniającą do rozporządzania, posiadania oraz używania nieruchomości. Prawo własności jest dziedziczne, nie ograniczone w czasie, zbywalne oraz podlega egzekucji. Art. 140 Kodeksu cywilnego określa sposób wykonywania własności w następujący sposób: „właściciel może z wyłączeniem innych osób korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać z niej pożytki, dochody i rozporządzać rzeczą”. Analizując definicję własności zapisaną w Kodeksie cywilnym można wyróżnić pozytywną stronę prawa własności określaną triadą uprawnień właściciela (władanie, korzystanie, rozporządzanie rzeczą) oraz stronę negatywną, tj. obowiązek nienaruszania tego prawa przez innych. Prawo własności może przysługiwać jednej lub więcej niż jednej osobie, zastosowanie ma tutaj pojęcie współwłasności ułamkowej oraz współwłasności łącznej. W przypadku współwłasności ułamkowej każdy ze współwłaścicieli ma prawo rozporządzać posiadaną częścią bez wiedzy i zgody pozostałych współwłaścicieli. Przeciwnie w przypadku współwłasności łącznej, która ma miejsce np. w małżeństwie, właściciele nie mogą samodzielnie rozporządzać daną częścią.

UŻYTKOWANIE WIECZYSTE
Kolejnym prawem rzeczowym dotyczącym nieruchomości jest użytkowanie wieczyste, jest to prawo zbywalne, dziedziczne, podlega egzekucji. Użytkownik wieczysty jest zobowiązany do wnoszenia opłat rocznych wg stawek procentowych zależnych od celu oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste. Użytkowanie wieczyste jest prawem podobnym do prawa własności, formalnie rzecz biorąc różnice między tymi prawami sprowadzają się do czasowego charakteru prawa użytkowania wieczystego oraz możliwości pozbawienia użytkownika wieczystego tego prawa w określonych okolicznościach. Można więc stwierdzić, iż użytkowanie wieczyste jest quasi-własnością. Przedmiotem użytkowania wieczystego może być grunt stanowiący własność Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków. Należy zaznaczyć, że budynki i inne urządzenia wzniesione przez użytkownika wieczystego na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste nie stanowią własności właściciela gruntu, lecz są własnością użytkownika wieczystego, wówczas prawo własności budynków i urządzeń jest prawem związanym z użytkowaniem wieczystym. Oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste następuje na okres 99 lat lub w wyjątkowych sytuacjach na okres krótszy, jednak nie mniej niż 40 lat. Okres ten na żądanie użytkownika może być przedłużony. Umowa o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste może być rozwiązana przed zakończeniem określonego w niej okresu, jeśli użytkownik wieczysty korzysta z gruntu w sposób sprzeczny z jego przeznaczeniem lub nie wzniósł określonych w umowie budynków lub urządzeń.

OGRANICZONE PRAWA RZECZOWE
Ograniczone prawa rzeczowe odnoszą się do rzeczy, które są własnością innej osoby. Osoby, którym przysługują ograniczone prawa rzeczowe, mogą w określony sposób korzystać z tych rzeczy.

UŻYTKOWANIE
Najszerszy zakres spośród ograniczonych praw rzeczowych ma użytkowanie. Jest to prawo nie zbywalne, nie podlega dziedziczeniu, może być ustanowione odpłatnie bądź bez wynagrodzenia, na czas określony lub bezterminowo. Uprawnia do używania i pobierania pożytków z cudzej rzeczy obciążonej tym prawem. Zakres użytkowania można ograniczyć do oznaczonej części lub oznaczonych pożytków. Ustanowienie prawa użytkowania wymaga formy aktu notarialnego – umowy cywilnoprawnej lub jednostronnego oświadczenia właściciela. Użytkowanie wygasa na skutek niewykonywania przez 10 lat lub śmierci użytkownika. Po wygaśnięciu użytkowania, użytkownik zobowiązany jest do zwrotu rzeczy w takim stanie, w jakim powinna się znajdować prawidłowo użytkowana.

SŁUŻEBNOŚĆ
Służebność, to ograniczone prawo, polegające na obciążeniu nieruchomości, pozwala określonej osobie korzystać z niej w określony sposób, a także pozwala jej żądać, aby właściciel nieruchomości nie wykonywał określonych uprawnień wynikających z prawa własności. Wyróżnia się służebności gruntowe, osobiste i przesyłu. Służebność gruntowa polega na obciążeniu nieruchomości (nieruchomość obciążona) poprzez określenie do niej uprawnień właściciela innej nieruchomości (nieruchomość władnąca). W praktyce najczęściej występuje służebność przejazdu i przejścia, powstaje ona, gdy nieruchomość nie ma dostępu do drogi publicznej. Wykonywanie służebności gruntowej powinno w jak najmniejszym stopniu utrudniać korzystanie z nieruchomości obciążonej. Służebność gruntowa wygasa po 10-ciu latach niewykonywania, może także zostać zniesiona na żądanie właściciela nieruchomości obciążonej. Służebność osobista, to obciążenie nieruchomości na rzecz określonej osoby fizycznej. Służebność osobista jest niezbywalna, nie można jej nabyć przez zasiedzenie oraz obciąża każdego właściciela nieruchomości obciążonej. Poza służebnością gruntową i osobistą istnieje także służebność przesyłu, polega ona na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać z nieruchomości obciążonej, na potrzeby zainstalowania na niej urządzenia służącego do przesyłu energii elektrycznej, gazu, płynów, itp. Ponadto ma prawo do jego konserwowania i modernizowania. Służebność przesyłu jest na ogół ustanawiana na rzecz przedsiębiorstw będących dysponentem urządzeń służących do przesyłu.

SPÓŁDZIELCZE WŁASNOŚCIOWE PRAWO DO LOKALU
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, jest to prawo zbywalne, dziedziczne i podlega egzekucji, można dla niego założyć księgę wieczystą. Może zostać przekształcone w prawo odrębnej własności na żądanie członka spółdzielni. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu może przysługiwać kilku osobom, ale członkiem spółdzielni może być tylko jedna z nich. Spółdzielnia mieszkaniowa jest obowiązana do prowadzenia rejestru lokali własnościowych, dla których są założone księgi wieczyste z adnotacją o obciążeniach hipotecznych. W przypadku likwidacji lub upadłości spółdzielni, omawiane prawo przekształca się w nieruchomość lokalową.

HIPOTEKA
Hipoteka, jako ograniczone prawo rzeczowe, to rodzaj zabezpieczenia wierzytelności pieniężnej na nieruchomości, jest wyrażona w oznaczonej sumie pieniężnej. Oznacza to, iż wierzyciel może dochodzić zaspokojenia swojej wierzytelności z przedmiotu obciążonego hipoteką, bez względu na to czyją jest własnością. Przedmiotem hipoteki może być nieruchomość, użytkowanie wieczyste, spółdzielcze własnościowe prawo, udział we współwłasności. Obciążenia hipoteczne obligatoryjnie ujawnia się w księgach wieczystych w IV dziale. Hipoteka jest prawem związanym z wierzytelnością, którą zabezpiecza i nie może istnieć samodzielnie.

PRAWA ZOBOWIĄZANIOWE
Poza wymienionymi prawami, Kodeks cywilny definiuje także prawa zobowiązaniowe, są one słabsze niż ograniczone prawa rzeczowe, gdyż nie pozwalają na dysponowanie rzeczą, a jedynie korzystanie z niej, nie są także objęte wpisem do księgi wieczystej. Prawa zobowiązaniowe to najem i dzierżawa, użyczenie, dożywocie i leasing.

DZIERŻAWA I NAJEM
Dzierżawa jest umownym stosunkiem wynikającym ze wzajemnej umowy, w której wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz lub prawo przynoszące pożytki do używania i pobierania ich przez czas oznaczony lub nieoznaczony. Obiekt, który nie przynosi pożytków może być przedmiotem najmu. Pobieranie pożytków nie może następować z naruszeniem substancji rzeczy będącej przedmiotem dzierżawy. Dzierżawca jest zobowiązany do utrzymywania przedmiotu dzierżawy w stanie niepogorszonym oraz do zwrócenia go po okresie dzierżawy w takim stanie, w jakim powinien się znajdować prawidłowo używany. Dzierżawca ma obowiązek płacenia wydzierżawiającemu ustalonego czynszu, który może być wyrażony w pieniądzach, świadczeniach lub ułamkowej części pożytków, termin płatności powinien być oznaczony w umowie. Prawo najmu daje najemcy prawo używania rzeczy, bez pobierania z niej pożytków.

UŻYCZENIE
Użyczenie w odróżnieniu od najmu i dzierżawy jest świadczeniem bezpłatnym. Bez względu na to czy umowa użyczenia jest określona na czas oznaczony czy nieoznaczony, biorący rzecz w używanie może ją zwrócić w dowolnym momencie, nie może natomiast oddać rzeczy użyczonej osobie trzeciej bez zgody właściciela.

LEASING
Leasing umożliwia inwestorowi korzystanie z określonych dóbr inwestycyjnych – ruchomości oraz nieruchomości oraz pobieranie z nich pożytków bez przenoszenia własności.

DOŻYWOCIE
Umowa dożywocia polega na tym, że właściciel nieruchomości zobowiązuje się przenieść własność nieruchomości na rzecz nabywcy, który w zamian zobowiązuje się zapewnić zbywcy lub wskazanej przez niego osobie dożywotnie utrzymanie. Jest to prawo niezbywalne i nie podlegające egzekucji.